Czwartek, 13 czerwca 2024

Dieta sokowa - oczyszczanie organizmu, charakterystyka, przepisy

30 listopada 2020

0

Soki a także koktajle z warzyw i owoców stały się hitem wśród naszych rodaków. Chętnie różne takie składniki miksujemy i dostarczamy sobie porcje witamin oraz minerałów do diety. Okazuje się, że pojawia się także taka propozycja jak dieta sokowa, nazywana także detoksem. Oczyszczenie organizmu z pomocą postu sokowego to bardzo popularny sposób. Jeśli ktoś czuje się przemęczony, nie ma energii a jego skóra jest szara i matowa to dieta sokowa może być dla niego właściwa. Warto się dowiedzieć na czym taka kuracja polega i jak ją przeprowadzić.

Dla kogo będzie dieta sokowa?

Wiele osób zastanawia się jak przeprowadzić oczyszczenie organizmu. Niektórzy eksperci twierdzą, że wystarczą do tego naturalne mechanizmy, ponieważ organizm na bieżąco pozbywa się toksyn. Inni uważają, że warto będzie sięgnąć po jakąś kurację. Przyznajmy to szczerze – stres życie w biegu, papierosy, alkohol czy tłuste jedzenie, słodycze – to niestety codzienność dla wielu z nas.

Warto pamiętać o tym, by detoksykacja sokowa nie była zbyt długa, ponieważ jeśli obniży się energetyczność diety i okroi ją tylko do warzyw i owoców to może powodować osłabienie, wyniszczenie organizmu, zaburzenia hormonalne, zwolnienie przemiany materii i inne problemy ze zdrowiem. Niezdrowy tryb życia, w którym nie ma odpoczynku to niestety czynniki, które za jakiś czas będą o sobie dawać znać. Pojawia się liczne problemy ze zdrowiem i gorsze samopoczucie i wtedy będzie można się decydować na detoks organizmu.

Co to takiego dieta sokowa?

Detoks sokowy to sposób, który ma wiele zalet. Po takiej kuracji odzyskuje się energie, nikną problemy z trawieniem, skora jest bardziej promienna, a jednocześnie straci się trochę kilogramów. Dieta jest prosta i nie wymaga specjalnego przygotowywania i wymyślnych produktów. Wystarczy dobre nastawienie, samozaparcie i zapas świeżych warzyw i owoców. Przede wszystkim brzmi prosto, ale wcale tak nie będzie. Początkowo bowiem w trakcie kuracji pojawić się mogą bóle głowy, nudności, senność, rozdrażnienie, jednak warto ten okres przetrwać, ponieważ po kuracji samopoczucie będzie znacznie lepsze i zauważyć będzie można rezultaty.

Każdy pewnie wie, że podstawą zdrowego żywienia będzie dobre śniadanie. Opisywana metoda zakłada, że spożywamy świeże warzywa, owoce w postaci soków i koktajli. W ortodoksyjnej wersji stawiamy wyłącznie na świeże i surowe produkty. W czasie diety stawiamy głównie na warzywa, ponieważ owoce mają więcej cukru. Rezygnujemy z kawy, mocnej herbaty cukru, alkoholu oraz papierosów. Można spożywać zieloną herbatę oraz napary z ziół. To co będzie istotne to spożywanie dużej ilości wody mineralnej.

Takie oczyszczanie może trwać od 1 do 3 dni. Bardzo popularna jest opcja weekendowa, w ramach której będzie można skutecznie oczyścić organizm a jednocześnie są to dni mniejszej aktywności więc warto będzie je wykorzystać. Po zakończeniu detoksu do normalnego jedzenia wracamy stopniowo.

Jakie soki?

Jaki powinien być sok usuwający toksyny? Stawiamy na zielone warzywa, szczególnie te liściaste oraz owoce takie jak jabłka oraz ananas. Ważny będzie sok z cytryny, imbir. Najlepiej wybierać produkty sezonowe. W diecie stosujemy najwięcej warzyw, dużo zielonych takich jak szpinak, kapusta, jarmuż, rukola, które maja cenny błonnik. Soki doprawić można imbirem, który rozgrzewa organizm i ma działanie antybakteryjne. Dodajemy sok z cytryny, który odkwasza organizm. W ten sposób stworzymy kuracje, po której faktycznie czuć się będziemy znacznie lepiej i organizm wróci do pełni sił. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz