Piątek, 26 kwietnia 2024

Dieta Samuraja - na co zwracać uwagę?

30 listopada 2020

Dieta samuraja to odmiana diety paleo, która przeznaczona jest dla osób, które są szczególnie aktywne fizycznie. Znajdziemy tam nie tylko to co najlepsze w paleo ale również w diecie japońskiej.

Zasady diety samuraja

Twórca tej diety Nate Miyaki jest trenerem oraz dietetykiem. Obserwując osoby, które dbają o sylwetkę zauważył, że wiele z tych osób ma źle wybraną dietę i dlatego ta dieta może im przynosić więcej szkody niż pożytku. Może prowadzić do zaburzenia metabolizmu albo powodować rozregulowanie gospodarki hormonalnej. Jednocześnie osoby, które sa na diecie paleo nie są w stanie osiągnąć takiej sylwetki jakiej by oczekiwały. Dlatego uznał on, że takim najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj odpowiednia modyfikacja diety paleo. Jeśli więc ktoś jest aktywny i chce się zdrowo odżywiać to paleo w podstawowej formie będzie dla niego właściwe. Natomiast jeśli ktoś chce się żywić tak, że będzie dodatkowo budował muskulaturę i zależy mu na odpowiednim obwodzie mięśni to dieta samuraja będzie tutaj lepszym wyborem. Dieta samuraja – zasadyDieta samuraja charakteryzuje się tym, że jest dietą wysokobiałkową, która uzupełniona jest o węglowodany bezglutenowe między innymi takie jak kasza, ryż, komosa ryżowa, kukurydza. Osoby, które ten plan żywienia będą stosować mogą jeść chude mięso, ryby, owoce morza, warzywa również takie ze skrobią, owoce i źródła węglowodanów wyżej podane. Nie spożywa się żywności przetworzonej oraz przemysłowego nabiału. Można sięgnąć po  jajka. Jeśli chodzi o tłuszcze wskazane będą oliwa z oliwek oraz olej kokosowy. W diecie samuraja istotna będzie także pora posiłków. Trzeba zadbać o system, w którym trening jest na czczo, a węglowodany są po południu.

Dieta nie dla wszystkich

Musimy pamiętać, że taka dieta stworzona jest z myślą o osobach, które regularnie i intensywnie trenują. Nie jest to odmiana diety paleo dla każdego. Również osoby, które zmagają się z alergiami i nadwrażliwościami na pokarmy czy chorobami autoimmunologicznymi nie powinny takiej diety stosować. Jeśli ktoś ma problem z refluksem problem z jelitami czy wrzodami to konieczna będzie odpowiednia lecznicza dieta.

Zalety diety samuraja

Oczywiście dieta ma swoich zwolenników oraz swoje zalety. Między innymi ważne jest to, że dostępność do produktów w niej zalecanych jest duża. Jednocześnie dostarcza się w ten sposób cennych witamin oraz minerałów. W czasie, gdy inne sposoby odżywiania wykluczają węglowodany tutaj twórca zauważa, że tak kategoryczne podejście nie powinno mieć miejsca. Najważniejsze będzie przede wszystkim to, by w odpowiedni sposób obserwować swój organizm i wiedzieć jakie produkty będą mu służyć i pomagają  osiągnąć efekt a jakie tego nie będą dawały. Ważne będzie również to, że twórca diety nie neguje również stosowania suplementów dla sportowców takich jak odżywki białkowe. Podkreśla natomiast, że te suplementy jakie będą stosowane powinny być odpowiednio przebadane oraz bezpieczne dla tych, którzy mają z nich korzysta. Wtedy dzięki nim będzie można miedzy innymi uzyskać taką muskulaturę o jakiej będzie się marzyło. Warto więc bliżej poznać tą dietę i zwrócić również uwagę na przykładowy jadłospis tej diety.

Przykładowy jadłospis

I posiłek: jajecznica na boczku z dodatkiem warzyw (pomidor, rzodkiewka, świeży szpinak)

II posiłek: stek, dwa małe ziemniaki, surówka z kapusty

III posiłek: krem z brokułów

IV posiłek: Gulasz z polędwicy wieprzowej, kasza gryczana, ogórki kiszone

V posiłek: ryż na słodko z jabłkami i cynamonem (słodzony np. ksylitolem)