Wtorek, 16 lipca 2024

Co to takiego dieta Paleo

30 listopada 2020

0

Paleolit to ten okres, w którym człowiek polował na zwierzynę i zjadał to co udało mu się znaleźć i złapać. Dlatego między innymi w tym okresie dieta opierała się na produktach roślinnych, owocach, nasionach, ziołach. Przerwy między posiłkami były rożne, mogły być długie, dlatego ludzki organizm nauczył się gromadzić tłuszcz na okres głodu.

Twórca diety Paleo

Dieta Paleo została wprowadzona przez Waltera L. Voegtlina, który stworzył książkę Dieta z epoki kamienia. Przedstawił tam teorię, która zakładała, że ludzki organizm nie jest przygotowany do tego, by z nowoczesną dietą sobie poradzić, ponieważ pojawia się tam wiele produktów z rolnictwa. Dieta Paleo zakłada więc spożywanie chudych mięs i produktów roślinnych, które nie maja charakteru zbożowego. Ta dieta będzie więc zakładała kontrolowanie tego z jakich źródeł pochodzą kalorie, które będzie się przyjmować. Nie jest to jednak dieta eliminacyjna. Zakłada się, że około 30-35% produktów, które będzie się spożywać to będzie chude białko, do którego dodatkowo dołączy się dużą ilość roślin niezbożowych.

Czym jest dieta Paleo?

Dieta Paleo inaczej określana jest także jako dieta jaskiniowca albo dieta  myśliwsko – zbieracka. Składa się z tych produktów, które były dla ludzi dostępne nim pojawiło się rolnictwo. Okres paleolitu to mniej więcej około 2,5 mln lat temu, gdy ludzie zaczęli stosować  narzędzia kamienne. Dieta skończyła się wraz z pojawieniem się rolnictwa około 10 tysięcy lat temu.

Jakie zalety ma taka dieta?

Przede wszystkim bardzo ważne będzie to, że spożywamy jedynie takie produkty, które występują w naturze. Należy odżywiać się tak, by czuć się najedzonym i jednocześnie mieć odpowiedni poziom energii. Sposób żywienia każdy powinien mieć dopasowany do siebie. Nie ma zbóż więc unikamy glutenu, a także wszelkich używek. Nie musimy liczyć kalorii, ale obserwujemy potrzeby organizmu. Jemy w momencie, gdy będziemy czuli głód. Natura wymyśliła to w taki sposób, że każdy powinien kierować się łaknieniem i jeść w momencie, gdy będzie się głodnym, a nie w momencie, gdy wydaje się, że jesteśmy głodni. Między innymi istotne będzie to, by unikać  zbóż i to nieżalenie od tego w jakiej będą postaci. Zakazane będzie także spożywanie takich posiłków jak między innymi cukier, kukurydza, rośliny strączkowe. Taka dieta występuje obecnie tak pod nazwą dieta samuraja i wtedy funkcjonuje jako propozycja dla osób czynnych sportowo. To taka forma diety, która dodatkowo również zawiera kasze i charakteryzuje się tym, że dostarczamy do organizmu odpowiednie zestawienie aminokwasów. Badania pokazują, że na tej diecie w porównaniu z innymi dietami będzie można uzyskać więcej pozytywnych efektów niż w przypadku innych diet. Między innymi to co się udało zaobserwować to fakt, że dieta paleo charakteryzuje się tym, że będzie skutecznie obniżać poziom cukru we krwi. Jest to również dobra propozycja dla tych osób, które zmagają się z problemami chorobami naczyniowymi. Dlatego między innymi ta propozycja będzie atrakcyjna w momencie, gdy ktoś chce postarać się o obniżenie ciśnienia. Według prowadzonych badań stosowanie diety paleo jest skutecznym sposobem na ograniczenie ryzyka chorób takich jak zawał czy udar. Jednocześnie osoby, które taka dietę chcą stosować mogą również liczyć na zadowalający spadek wagi. Okazuje się, że obecnie już całkiem sporo osób decyduje się na stosowanie takiej diety i ocen jakie na jej temat się pojawiają są pozytywne. To znak, że faktycznie u wielu osób dieta paleo się świetnie sprawdza.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz