Niedziela, 26 maja 2024

Wszystko, co musisz wiedzieć o chirurgii bariatrycznej

21 grudnia 2021

Chirurgia bariatryczna jest rodzajem operacji odchudzającej wykonywanej na osobach otyłych, które chcą schudnąć. Jest to zwykle uważane, gdy osoba cierpi na poważne problemy zdrowotne z powodu otyłości, a nie inne metody, czy dieta lub treningi, pomógł.

W tym artykule omawiamy chirurgię bariatryczną, jej rodzaje, ryzyko związane z tą operacją, a także przedstawiamy kompleksowe spojrzenie na ten temat.

Co to jest chirurgia bariatryczna?

Chirurgia bariatryczna to termin zbiorczy dla różnych operacji odchudzających, takich jak ominięcie żołądka, rękawowa resekcja żołądka itp. i polega na zmianie układu pokarmowego, aby pomóc w utracie nadwagi.

Te procedury chirurgiczne działają poprzez zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu lub zmniejszenie ilości składników odżywczych wchłanianych przez organizm, lub w kilku przypadkach, obie te metody.

Jest to specjalistyczna operacja i jest zalecana tylko dla tych osób, które nie mogą schudnąć w sposób naturalny poprzez diety lub treningi. Osoba poddająca się tej operacji będzie musiała dokonać kilku zmian w stylu życia i zaplanować swój reżim treningowy, aby zapewnić sobie trwały sukces operacji.

Jakie są rodzaje chirurgii bariatrycznej i jak wybrać odpowiednią dla siebie?

Istnieją cztery różne rodzaje operacji bariatrycznych dostępnych dla pacjentów. Lekarz wybierze rodzaj operacji, która ma być wykonana w zależności od stanu zdrowia pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Cztery rodzaje operacji są następujące:

#1 Ominięcie żołądka

metodą Roux-en-YOminięcie

żołądka

jest jedną z najczęstszych metod chirurgicznych wykonywanych w celu utraty wagi. Jest to nieodwracalna operacja i działa poprzez marginalizację ilości żywności, którą można spożywać oraz poprzez zmniejszenie absorpcji składników odżywczych w organizmie.

Chirurg wytnie górną część żołądka. Ta część zostanie odcięta od reszty żołądka, w wyniku czego powstanie worek wielkości orzecha włoskiego. Woreczek ten będzie w stanie pomieścić tylko uncję pokarmu na raz, w przeciwieństwie do 3 litrów pokarmu, które zazwyczaj mieści żołądek.

Następnie chirurg wycina część jelita i łączy ją z woreczkiem. Dzięki temu pokarm omija większą część żołądka i trafia bezpośrednio do środkowej części jelita.

Dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Ominięcie żołądka jest szczególnie korzystne dla osób z ciężkim refluksem żołądkowym. Może również wykazać znaczącą poprawę u osób z wysokim BMI i cukrzycą typu 2.

#2 Regulowana opaska żoł

ądkowaTa

operacja polega na założeniu regulowanej silikonowej opaski na górną część żołądka. Opaska zmniejsza rozmiar żołądka, ograniczając ilość jedzenia, które dana osoba może zjeść.

Procedura ta jest minimalnie inwazyjna i zmniejsza ilość przyjmowanego pokarmu, nie wpływając na zdolność wchłaniania składników odżywczych przez organizm.

Dla kogo jest dobra?

Ludzie, którzy chcą schudnąć stopniowo i chcą wybrać operację z minimalnymi bliznami i krótszym pobytem w szpitalu zazwyczaj wybierają tę operację.

#3 Pionowa rękawowa resekcja żołądkaW

tej procedurze chirurg wykonuje nacięcie na brzuchu i usuwa około 80% żoł

ądka.

Po usunięciu żołądka pozostaje długi, przypominający rurę worek, który będzie w stanie pomieścić jedynie niewielką ilość jedzenia. Mały, podobny do rękawa żołądek będzie również w stanie produkować hormon regulujący apetyt, znany jako grelina. Brak tego hormonu zmniejszy chęć do jedzenia.

Dla kogo jest dobra?

Na rękawową resekcję żołądka decydują się zazwyczaj osoby, które w przeszłości przeszły wiele operacji i ważą więcej niż 200-300 kg.

Jest to dwuczęściowa operacja, w której pierwsza część jest podobna do rękawowej res

ekcji żołądka.

W drugiej części chirurg połączy koniec jelita z pierwszą częścią jelita cienkiego (dwunastnicą). Pokarm, który dostaje się z żołądka omija większą część jelita, co zapewnia mniejsze wchłanianie składników odżywczych.

Dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Przełączenie dwunastnicy jest dobrym rozwiązaniem dla osób z ciężkim zespołem metabolicznym lub zaburzeniami równowagi hormonalnej w organizmie.

Kto zazwyczaj poddaje się operacji bariatrycznej?

Chirurgia bariatryczna może być wybrana tylko przez osoby, które spełniają następujące wytyczne:

 • Twój wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 40 lub więcej
 • Twój wskaźnik BMI wynosi od 35 do 39,9 i cierpisz na poważne schorzenia, takie jak cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi lub bezdech senny. Możesz nawet kwalifikować się do tego zabiegu, jeśli Twoja waga przeszkadza Ci w zachowaniu zdrowia i musisz stracić sporą ilość kilogramów w minimalnym okresie czasu.

Kiedy jest czas na operację bariatryczną?

Większość osób, które poddają się operacji bariatrycznej jest poważnie otyła. Jednakże, może to być właściwy czas, aby rozważyć poddanie się operacji odchudzającej, jeśli oprócz spełnienia kryteriów medycznych, cierpisz również na którykolwiek z poniższych warunków:

 • Słaby stan zdrowia układu krążenia
 • Miażdżyca lub nadciśnienie z powodu wewnętrznych złogów tłuszczu
 • Ciężka cukrzyca typu - 2
 • Nowotwory związane z odkładaniem się tłuszczu
 • Niepłodność lub powtarzające się poronienia spowodowane otyłością

W jaki sposób operacja odchudzająca może przynieść Ci korzyści?

Wiemy, że chirurgia bariatryczna pomaga w utracie wagi. Ale niektóre z jej zalet wykraczają poza samo zmniejszenie liczby kilogramów na wadze. Są to:

 • Poprawa zdrowia układu sercowo-naczyniowego: Operacje odchudzające pomagają obniżyć ciśnienie krwi w organizmie. To z kolei może pomóc w zmniejszeniu ryzyka udaru mózgu, choroby wieńcowej serca lub kilku innych zaburzeń sercowo-naczyniowych.
 • Wyeliminowanie obturacyjnego bezdechu sennego: Utrzymanie prawidłowej wagi może pomóc uzyskać lepszy sen i wyeliminować bezdech senny w ciągu kilku miesięcy.
 • Złagodzenie innych schorzeń: Operacje bariatryczne są również znane do łagodzenia kilku warunków medycznych, takich jak zespół metaboliczny, typ - 2 cukrzycy, powikłań ciąży, itp.
 • Poprawia płodność: Zmniejszenie wagi może również zwiększyć płodność i zmniejszyć ryzyko poronienia u kobiet.

Ryzyko i długoterminowe skutki uboczne chirurgii bariatrycznejChirurgia bariatryczna

oferuje szybkie rezultaty, ale może nieść ze sobą kilka zagrożeń i długoterminowych skutków ubocznych. Niektóre z innych zagrożeń i skutków ubocznych chirurgii bariatrycznej to:

 • Silne krwawienie z żołądka
 • Infekcja w jelitach lub żołądku
 • Wahania poziomu cukru we krwi
 • Skrzepy krwi
 • Wrzody lub perforacje w wyściółce żołądka lub jelit
 • Niedożywienie z powodu mniejszego wchłaniania składników odżywczych
 • Osłabienie, mdłości i zmęczenie
 • Niedrożność jelit
 • Kwaśny refluks
 • Nawracające kamienie żółciowe
 • Przepuklina
 • Ciągły strach przed przybraniem na wadze
 • Lęk lub depresja

Konieczne jest, aby być świadomy i omówić te skutki uboczne z lekarzem lub chirurgiem bariatrycznym przed poddaniem się tej operacji.

Pros of Natural Weight LossLosowanie wagi

nie jest łatwym wyczynem. Zwłaszcza z ograniczeniami w diecie i duszy zgniatanie treningów, wiemy, że może dostać wyzwanie. Jednak naturalna utrata wagi pochodzi z wielkim zestawem niesamowitych korzyści, które mogą sprawić, że wszystkie te poświęcenia warto. Niektóre znaczące plusy utraty wagi naturalnie są:

#1 Lepszy sleepResearch

mówi, że nawet 5% utrata masy ciała może prowadzić do osoby doświadczającej lepszego snu niż zwykle. Tak więc, wybierając naturalnych metod odchudzania, takich jak ćwiczenia i diety, można fizycznie zmęczyć się, zmniejszyć wagę i osiągnąć dobry sen.

#2 Zmniejszona

zgagaDodatkowe funty na ciele powoduje nadmierne ciśnienie na żołądek, co prowadzi do refluksu kwasu. Ten refluks kwasu może powodować silny ból w klatce piersiowej i zgagę. Spożywając zdrową dietę i naturalnie redukując wagę, możesz łatwo wyleczyć nawracającą zgagę.

#3 Dobry nastrójRegularne

ćwiczenia pozwalają na uwolnienie endorfin lub "hormonów dobrego samopoczucia" w organizmie. Hormony te mogą pomóc złagodzić wszelkie bóle, które odczuwasz w swoim ciele i wprawić Cię w dobry nastrój na resztę dnia.

#4 Zmniejszony niepokój i napięcieKonsumowanie

zbilansowanej diety, ćwiczenia fizyczne i regularne wysypianie się może pomóc złagodzić napięcie i niepokój, które odczuwasz w swoim cie

le.

#5 Zwiększona samoocenaDla

wielu ludzi, posiadanie dobrej sylwetki automatycznie zwiększa ich poczucie własnej wartości. W momencie, gdy zrzucają zbędne kilogramy, zaczynają czuć się lepiej i pewniej o sobie. Naturalna utrata wagi może pomóc Ci zyskać tę pewność siebie.

#6 Zmniejszone ryzyko cukrzycy i ciśnienia krwiSubstancje

chemiczne obecne w komórkach tłuszczowych utrudniają działanie insuliny, a także wywierają nadmierny nacisk na serce w celu pompowania krwi. Inną istotną korzyścią płynącą z naturalnej utraty wagi jest to, że pomaga ona zmniejszyć liczbę komórek tłuszczowych w organizmie i obniżyć ryzyko rozwoju cukrzycy lub ciśnienia krwi.

Często zadawane pytania (FAQs)

Q. Czy operacje bariatryczne są odwracalne?

O. Większość operacji bariatrycznych jest nieodwracalna, z wyjątkiem opaski żołądkowej, w przypadku której chirurg może wielokrotnie regulować lub usunąć opaskę z żołądka, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Q. Czy mogę zmniejszyć wagę poprzez treningi lub diety?

O. Tak, można zrzucić sporą ilość kilogramów ćwicząc regularnie i stosując zdrową dietę.

P. Kto nie może poddać się operacji bariatrycznej?

O. Osoby z poważnymi istniejącymi wcześniej schorzeniami lub z BMI poniżej 35 mogą nie kwalifikować się do tej procedury.

P. Czy istnieje jakiś limit wieku dla tej operacji?

O. Ogólnie rzecz biorąc, operacje bariatryczne są wykonywane u osób w wieku 18-65 lat. Osoby poniżej 18 lub powyżej 65 roku życia mogą nie być w stanie poddać się tej operacji.

P. Czy chirurgia bariatryczna jest bezpieczną procedurą?

O. Jest to bezpieczna procedura, ale może wiązać się z kilkoma zagrożeniami dla zdrowia, które należy rozważyć.

Tagi: Adjustable gastric bandingBetter sleepBiliopancreatic diversion with a duodenal switchGood moodHow can weight loss surgery benefit you?Zwiększona samoocenaZalety naturalnej utraty wagiZmniejszenie niepokoju i napięciaZmniejszenie zgagiZmniejszenie ryzyka cukrzycy i ciśnienia krwiRyzyko i długoterminowe skutki uboczne operacji bariatrycznejOpasanie żołądka metodą Roux-en-YŻołądkowa resekcja żołądkaOpasanie żołądka metodą rękawowąJakie są rodzaje operacji bariatrycznych? Co to jest operacja bariatryczna? Kiedy jest czas na operację bariatryczną?