Środa, 17 kwietnia 2024

Wegańska dieta pudełkowa – nowy trend?

30 listopada 2020

 

Czym jest wegańska dieta pudełkowa?

Okazuje się, że dieta wegańska staje się popularna tak samo jak dieta wegetariańska. Czym więc się one od siebie różnią? Dieta wegetariańska wyklucza spożywanie mięsa, jednak pozwala na jedzenie nabiału, jaj, miodu. Zaś dieta wegańska wyklucza spożywanie wszystkich posiłków pochodzenia zwierzęcego, nie tylko mięsa.

Taka dieta określana wegańską w pełni opiera się o produkty roślinne. Nie będzie tam nic zwierzęcego. Odpadają wszelkie produktu nabiałowe, jaja, miody, sery na bazie mleka zwierzęcego. Weganie uważają, że zwierzę nie żyje po to, by dostarczyć nam pożywienia a to co robi robi dla siebie zaś ludzie wykorzystują ich pracę i zasoby. Miód pszczołom także potrzebny jest do życia. Weganie uważają, że ilość roślin, warzyw, owoców, nasion, orzechów jest tak duża, że spokojnie można się przy ich wyłącznym udziale zdrowo żywić.

Czy dieta wegańska może być dobrze skomponowana i pełnowartościowa?

W diecie wegańskiej znajdziemy dużo składników odżywczych, które znajdują się w dietach ze składnikami zwierzęcymi. Trzeba jednak podkreślić, że odpowiednie przygotowanie diety wegańskiej będzie jednak znacznie trudniejsze niż komponowanie normalnej diety. Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem będzie jeśli dieta układana będzie przez dietetyka. W takiej diecie trzeba będzie szukać takich rozwiązań, które stanowić będą element zastępujący mięso, tak by do organizmu dostarczać odpowiednią dawkę białka. Dlatego masowo sięga się po takie propozycje jak soja oraz jej przetwory, groch, fasolę, ciecierzycę. Tłuszcze zwierzęce są wyeliminowane wiec trzeba sięgać po olej rzepakowy, oliwę z oliwek, olej lniany. Problemem może być zestawienie posiłków tak, by dostarczać odpowiednią ilość wapnia. Tutaj jednak z pomocą przychodzą głównie ciemnozielone warzywa takie jak brokuł, kapusta, jarmuż. Dodatkowo ważne będzie dbanie o witaminę D, którą trzeba między innymi suplementować w chłodne dni, gdy nie ma odpowiedniego nasłonecznienia. Druga kwestia to również witamina B6, którą również przy diecie wegańskiej powinno się zażywać. Poza tym oczywiście każda dieta wegańska ma również wszystkie te składniki, które dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu są faktycznie niezbędne.

Jaki wpływ na organizm ma dieta wegańska?

Podstawowa kwestia będzie oczywiście związana z tym, że dieta wegańska jest bogata w błonnik a to będzie dalej zwiększać prawidłowe funkcjonowanie jelit. Dodatkowo dieta będzie sprzyjać spożywaniu mniejszej ilości kalorii. Przy diecie wegańskiej faktycznie przygotowanie niskokalorycznej diety jest łatwiejsze. Trzeba jednak pamiętać, że diety pudełkowe, które ferują opcje wegańskie również mogą mieć kaloryczność nawet do 3500 kcal dziennie więc tak naprawdę nawet sportowcy mogą decydować się na opcje wegańską w ramach cateringu dietetycznego. Osoby, które mają taką dietę raczej nie mają problemów z kontrolowaniem wagi a jednocześnie ich BMI jest mniejsze niż u tych osób, które wykorzystują normalną dietę. Charakterystyczne jest również to, że weganie raczej nie mają problemów z chorobami niedokrwiennym serca, a jednocześnie również mają niższy cholesterol LDL a także mniejsze ryzyko choroby nowotworowej. Dieta wegańska ma więc sporo zalet i faktycznie jej stosowaniem warto się zainteresować. Przygotowanie posiłków w ramach takiej diety nie musi być trudne więc jak ktoś będzie chciał się racjonalnie odżywać to warto się zastanowić właśnie nad dieta wegańską i zmianą sposobu żywienia jaki się na co dzień wykorzystuje. 

Dowiedz się więcej na stronie Cateromarket.pl