Środa, 24 kwietnia 2024

Przewodnik po sprzęcie do biegania: Anatomia buta do biegania

13 stycznia 2022

Wszyscy wiemy, że buty do biegania różnią się od innych butów codziennych, ponieważ te buty są specjalnie zaprojektowane do aktywności na drodze. Z biegiem lat nastąpiła drastyczna zmiana w zapotrzebowaniu na buty do biegania, a głównym powodem jest to, że coraz więcej osób zaczyna biegać, a maratony stały się cotygodniową sprawą. A wraz ze wzrostem popytu, na rynku pojawiło się o wiele więcej producentów obuwia.

Podczas gdy duże marki, takie jak Adidas, Asics, New Balance, Reebok, Nike i Saucony nadal rządzą, mniejsze marki zaczynają dodawać nowe funkcje do swoich butów, aby zyskać uwagę. Jednak faktem jest, że podstawowe części butów do biegania pozostają takie same, z zastrzeżonymi technologiami dodanymi w celu zwiększenia zestawu funkcji. Oto, co wchodzi w skład butów do biegania.

Podeszwa zewnętrzna

Podeszwa zewnętrzna lub podeszwa buta to dolna część buta. W zależności od rodzaju użytego materiału, podeszwa zewnętrzna określa, jaki rodzaj jazdy uzyskasz podczas biegu. Producenci wykorzystują jeden z dwóch materiałów lub kombinację obu do produkcji podeszwy. Kauczuk węglowy jest trwałym materiałem, który jest używany w większości podeszw butów do biegania. W związku z tym, że jest to materiał, z którego wykonuje się podeszwy, można go wykorzystać do produkcji butów. Zapewniają one większą stabilność podczas biegu. Guma dmuchana, która jest wtryskiwana powietrzem, jest o wiele lżejsza, bardziej miękka i elastyczna, a zatem jest bardziej prawdopodobne, że będzie stosowana w butach minimalistycznych. W przypadku kombinacji, guma dmuchana jest często spotykana w przedniej części stopy, która potrzebuje nieco mniej sztywnej struktury.

Podeszwa środkowa

Podeszwa środkowa jest najbardziej złożoną częścią buta i często można znaleźć mieszankę różnych rodzajów tworzyw sztucznych, które zapewniają wsparcie. Jest to gąbczasty materiał znajdujący się pomiędzy podeszwą zewnętrzną a cholewką, który zapewnia dodatkową amortyzację lub sprężystość podczas biegu. Obecnie można znaleźć zastrzeżoną technologię w podeszwie środkowej, która wykorzystuje kombinację materiałów. Tradycyjnie, octan etylenu winylu lub EVA, materiał na bazie tworzywa sztucznego, jest używany. Poliuretan jest również używany, gdy istnieje potrzeba zastosowania cięższego materiału. W butach o zwiększonej stabilności i wspomagających nadpronację stosuje się materiały o podwójnej gęstości.

Shank

Pomiędzy podeszwą zewnętrzną a wkładką znajduje się trzon, który stanowi dodatkowe wsparcie dla konstrukcji buta. Zmniejsza on obciążenie stóp i łydek biegacza, gdy teren jest pod górę. Wykonany jest z różnych materiałów, takich jak sztywne tworzywo sztuczne, włókno szklane i kevlar. Służy do ochrony stóp przed ranami kłutymi lub ostrymi przedmiotami na trasie.

Cholewka

Jak sama nazwa mówi, cholewka to część, która owija się wokół stopy, określając kontur buta. Jest ona wykonana z nakładek lub materiałów syntetycznych, które przecinają górną część i zapewniają wsparcie i wzmocnienie. Zastosowanie materiałów w strefie palców lub w przedniej części cholewki określa, jak dużo miejsca mają biegacze, aby ich stopa mogła się rozszerzyć. W dzisiejszych czasach cholewki są wykonane z kombinacji materiałów od siateczki po gumę, w zależności od przeznaczenia buta. W przypadku butów minimalistycznych mamy do czynienia z oddychającą cholewką z siateczki, która zapewnia stopom lepszą klimatyzację. Jest to najpopularniejszy materiał, który można znaleźć w większości butów do biegania w dzisiejszych czasach.

Lasts

Lasts" to sposób, w jaki górna część buta jest przymocowana do podeszwy środkowej. Jego konstrukcja określa, jak dużą elastyczność oferuje but. Buty typu board lasted mają twardą płytę, która stanowi sztywną platformę dla stopy. Są one najbardziej stabilne, ale obecnie rzadziej spotykane, ponieważ biegacze wybierają bardziej elastyczne buty. Slip Lasted oznacza, że cholewka jest zawinięta pod stopą bez użycia żadnego rodzaju deski, co daje mniejszą sztywność i większą elastyczność. Są one coraz bardziej powszechne w dzisiejszych czasach. Producenci stosują również kombinację podeszwy, która oferuje stabilność i elastyczność, aby uzyskać to, co najlepsze z obu światów. I wreszcie, są buty z kopytem Strobel, które również działają tak samo jak buty z kopytem kombinowanym. Polega to na tym, że do podeszwy środkowej przyklejona jest cienka warstwa materiału na bazie tworzywa sztucznego, na której zszyta jest cholewka. Są to najczęściej spotykane kopyta w butach do biegania.

Wkładka do skarpety

Z pozoru mało istotna część buta, ale to właśnie ona decyduje o komforcie Twojej stopy, a co za tym idzie o Twoim kroku i kadencji. Jest to w zasadzie wyjmowana wkładka, którą umieszcza się na wkładce buta, co pomaga uzyskać lepsze dopasowanie. Zapobiega ona również otarciom buta i jest zalecana dla osób używających wkładek ortopedycznych do biegania.

Podkładka pod piętę

Jest to niewielka plastikowa wkładka używana do wzmocnienia pięty w bucie i zwiększenia wsparcia. Zasadniczo jest to lekko uniesiona część buta za kostką, która podtrzymuje piętę i łuk. Dobry, twardy zapiętek oferuje większe wsparcie dla osób z problemami stóp, kostek i kolan. Buty z elastycznym zapiętkiem są najlepsze do treningu i zalecane dla doświadczonych biegaczy. Spróbuj zgiąć zapiętek, aby dowiedzieć się, który but jest najlepszy dla Twoich potrzeb.

Kołnierz na pięcie

Dodatkowa warstwa materiału i lekka amortyzacja w miejscu wejścia do buta zapobiega ślizganiu się stopy i zapewnia odpowiednią przyczepność podczas biegu.

Tagi: anatomia buta do biegania produkcja buta do biegania maraton części buta akcesoria do biegania bieganie bieganie ona części buta bieganie anatomia buta bieganie buty do biegania