Wtorek, 16 lipca 2024

Dieta pudełkowa bez nabiału

30 listopada 2020

0

Produkty mleczne są powszechnie lubiane i w wielu polskich daniach się je wykorzystuje. Również kuchnia europejska dość chętnie sięga po mleko. Jednak okazuje się, że coraz więcej osób myśli o tym, by mleko ze swojej diety eliminować. Nabiał nie ma już takiej dobrej sławy jak przed laty i okazuje się, że coraz więcej osób uważa, że od tego zależy pojawienie się alergii, problemy z cerą, zaburzenia w ramach gospodarki hormonalnej i większe ryzyko jeśli chodzi o zachorowanie na cukrzyce. Z tego artykułu dowiemy się czego trzeba się obawiać jeśli chodzi o mleko.

Dla kogo odpowiednia dieta bez nabiału?

Dieta beznabialowa powinna być stosowana przez osoby, które maja problem z nietolerancja laktozy i maja alergię na białko mleka krowiego. Inaczej określa się ten problem także jako skazę białkową. Laktoza jest to cukier w naturalnej postaci, który znajduje się w mleku ssaków. Obok glutenu należy do tych substancji, które najczęściej powodują nietolerancje pokarmowe. Problem z nietolerancja laktozy będzie występował w momencie, gdy organizm nie produkuje laktazy, która odpowiada za rozkład laktozy.

Nietolerancja laktozy będzie się również w pewnej formie ukazywać. Między innymi będą to takie oznaki jak ból brzucha, wzdęcia, biegunki, kolki, wymioty, nudności.

U wielu osób dolegliwości pojawią się tylko w momencie, gdy spożyją zbyt dużo nabiałowych produktów. W takim wypadku nie trzeba całkowicie likwidować laktozy z diety, ale wystarczy tylko ją ograniczyć. Można także zdecydować się na to, by ograniczyć ilość spożywanego mleka krowiego a zamiast niego wprowadzić np. do diety napoje roślinne czy mleko bez laktozy. Obecnie w sprzedaży mamy takie mleka, które w procesie produkcji otrzymują dodatkowo laktazę i tym samym laktoza jest neutralizowana.

Mleko krowie ma w sumie ponad 30 białek, które mogą powodować różnorakie alergie pokarmowe. Najczęściej alergia będzie dotyczyć białka kazeinowego. Objawy skazy białkowej mogą się różnić od różnych przejawów nietolerancji laktozy. Zawsze jest to jednak związane z przewodem pokarmowym.

Czy trzeba się obawiać?

Produkty mleczne należą do ciężkostrawnych i mogą powodować, że czujemy się apatyczni i ospali. Nabiał może powodować również trądzik oraz różne inne problemy skórne. Dodatkowo jeśli spożywa się biało w zbyt dużej ilości to może powodować to zakwaszenie organizmu. Jeśli ktoś nie ma problemów po spożyciu mebla to spokojnie może sobie pozwolić na to, by je w diecie wykorzystywać. Mleko jest cennym źródłem wapnia, fosforu, potasu, niacyny. Jeśli chodzi o jogurty i kefir będzie to taka propozycja, która gwarantuje, że uda się zadbać o odpowiedni stan flory jelitowej. Warto pamiętać, by w tym przypadku wybierać wyłącznie świeże produkty.

Dieta bez nabiału

Przygotowanie diety bez nabiału oczywiście jest możliwe, natomiast mleko i przetwory często są ukryte w wielu różnych produktach i okazje się, że tak naprawdę trudno takie produkty całkowicie z diety wykluczyć. Jeśli ktoś faktycznie będzie miał poważne problemy po laktozie nie będzie innej opcji niż sprawdzanie wszystkich etykiet produktów, które będzie się kupować dzięki temu będzie można faktycznie sprawdzić czy w danym produkcie faktycznie produkty nabiałowe występują czy nie. Jeśli jednak ktoś wykaże się zaangażowaniem to można dietę bez nabiału przygotować, choć oczywiście będzie to wymagało odpowiedniego pomysłu na dania i kontrolowania produktów, które do posiłku będzie się dodawało. Można także ewentualnie skorzystać z cateringu dietetycznego, który będzie zakładał przygotowanie dań bez laktozy.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz