Poniedziałek, 4 marca 2024

Dieta Keto: Czy warto spróbować?

13 kwietnia 2021

Jedną z najbardziej popularnych diet jest dziś dieta ketogeniczna (AKA dieta keto). Dieta ta istnieje od dłuższego czasu i była stosowana w celu pomocy dzieciom chorym na padaczkę, ale ostatnio stała się najnowszym trendem w odchudzaniu. Zanim zaczniesz wypełniać swój talerz tłustymi potrawami i drastycznie ograniczać węglowodany, oto co musisz wiedzieć.

DietaKeto 101
Dieta ketogeniczna jest zasadniczo bardzo niskiej zawartości węglowodanów, umiarkowanej białka i wysokiej tłuszczu diety, która stawia organizm w stan metaboliczny, znany jako ketoza. W stanie ketozy, organizm nie wykorzystuje już węglowodanów (konkretnie glukozy) jako energii, ale przekształca tłuszcz w tzw. ketony, aby napędzać organizm. Gdy organizm używa ketonów do paliwa, jesteś w stanie zwanym ketozą. Zwolennicy planu twierdzą, że ketoza może prowadzić do wielu korzyści zdrowotnych, w tym utraty wagi, zwiększonej energii i poprawy sprawności fizycznej i psychicznej.

Co będziesz jadł
Ogólny stosunek składników odżywczych na diecie keto jest następujący:

  • Tłuszcz: 70% kalorii
  • Białko: 25% kalorii
  • Węglowodany: 5% kalorii

Na diecie keto, będziesz wyeliminować ziarna (tak, nawet całe ziarna), owoce, warzywa skrobiowe, rośliny strączkowe i cukier. Zamiast tego będziesz wypełniać swój talerz dużą ilością mięsa, zieleni liściastej i innych nieskrobiowych warzyw, nabiału o wysokiej zawartości tłuszczu (śmietana i masło), orzechów i nasion, awokado, masła, oleju kokosowego i wysokotłuszczowych sosów sałatkowych. Jeśli potrzebujesz słodzika, będziesz musiał polegać na opcjach low-carb, takich jak stewia, erytrytol (rodzaj alkoholu cukrowego) i owoce mnicha.

Zagrożenia
Niektóre z negatywnych skutków ubocznych bycia w stanie ketozy to zaparcia, utrata mięśni, spadek energii, nieświeży oddech, skurcze nóg, a nawet "keto grypa", która często pojawia się w pierwszych tygodniach stosowania diety. Bóle głowy, mdłości, problemy z koncentracją i snem, a także często zgłaszane.

Podczas gdy w ketozie, można również uruchomić ryzyko rozwoju kwasicy ketonowej, która jest kwaśny stan dla organizmu, aby być w i na dłuższą metę może prowadzić do bólów głowy, zmęczenie, drażliwość, a może potencjalnie nawet prowadzić do uszkodzenia narządów i stać się śmiertelne.

Ważne jest, aby pamiętać, że dieta została pierwotnie opracowana jako interwencja medyczna dla epilepsji wykonywana pod nadzorem medycznie wyszkolonych profesjonalistów. Przy tak dużych ograniczeniach w tym, co można jeść, istnieje również ryzyko niedoboru kluczowych witamin i minerałów, więc zaleca się, aby wziąć multiwitaminę i suplement mineralny podczas wykonywania planu.

Innym pytaniem, które często jest podnoszone jest długoterminowe skutki. Nie ma jednak badań na ludziach, które badałyby długoterminowe skutki stosowania diety keto lub długoterminowe skutki bycia w stanie ketozy.

Moje zdanie
Podczas gdy utrata masy ciała wydaje się być główną korzyścią z przestrzegania tego planu, kiedy wyciąć wiele grup żywności nie są wystarczająco spełniające potrzeby organizmu, aby utrzymać go w zdrowiu. Ponadto, surowe wycinanie głównych grup żywności utrudnia również długoterminowe trzymanie się, a jeśli chodzi o wprowadzanie zmian w stylu życia, trwałość jest kluczowa.

Podczas gdy zarówno dobre, jak i złe rodzaje tłuszczów są promowane na planie, wysokie spożycie tłuszczów nasyconych jest promowane, co może podnieść poziom cholesterolu we krwi i ryzyko chorób serca. Jeśli szukasz szybkiej poprawki dla szybkiej utraty wagi, keto będzie działać-ale pamiętaj moje słowa, że najprawdopodobniej będzie z powrotem do starych wzorców żywieniowych w krótkim czasie (z wagi prawo z powrotem do miejsca, gdzie zaczął).