Środa, 24 kwietnia 2024

Dieta dla osób z cukrzycą - catering dietetyczny

30 listopada 2020

Zmiany metaboliczne jakie maja miejsce w ramach cukrzycy typu II spowodowane są obecnością oporności na działanie insuliny, jak i jest to zaburzenie związane z wydzielaniem przez komórki trzustki. To będzie oznaczało, że insulina nie może odpowiednio pełnić swojej funkcji. Dochodzi bowiem do tego, że zmniejszona jest wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Do utrzymywania odpowiedniej regulacji metabolizmu w takich warunkach będzie trzeba coraz więcej insuliny, a trzustka nie jest już w stanie jej dostarczyć. Dlatego leczenie powinno mieć na celu obniżenie poziomu glukozy we krwi i zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę. Dlatego dobra opcją będzie dieta pudełkowa dla osób z cukrzycą.

Dlaczego warto zdecydować się na dietę?

Najczęściej przyczyną cukrzycy jest otyłość i przejadanie się. Dlatego normalizacja wzorców żywieniowych jest tak naprawdę pierwszym krokiem w stronę normalizacji poziomu glukozy we krwi. Ze względu na specyfikę metabolizmu do wzrostu na insulinę może się przyczyniać również przestrzeganie diety, dochodzi również taka kwestia jak aktywność fizyczna. Na późniejszych etapach choroby konieczne będzie także powołanie leków hipoglikemizujących a także preparatów insulinowych. Dieta w dużej mierze jest kwestią indywidualnych cech organizmu pacjenta. Po postawieniu diagnozy lekarz udzieli zaleceń odnoszących się do diety oraz do ćwiczeń.

Dieta cukrzycowa

Pacjenci, którzy mają cukrzyce typu II musza mieć odpowiednią dietę na całe swoje życie. Dlatego również warto wybrać dietę smaczną oraz taką, która będzie odpowiednio urozmaicona oraz będzie prowadziła do utraty masy ciała a także do normalizacji poziomu glukozy we krwi. Zawartość kalorii w wybranej diecie powinna się przyczynić do utraty wagi. Ograniczenie wchłaniania składników odżywczych w organizmie prowadzi oczywiście do tego, że zapasy energii sa zachowane w formie tkanki tłuszczowej i zaczynają być spożywane, tłuszcz jest spalany a człowiek zaczyna tracić na wadze. Jednocześnie trzeba pamiętać o wybraniu odpowiedniej dawki jeśli chodzi o spożywane kalorie. To powinno się ustalić z lekarzem.

Co jeść a czego nie?

W diecie dąży się tutaj do tego, by ograniczyć spożywanie wysokokalorycznych pokarmów i pokarmów, które istotnie podnoszą poziom glukozy we krwi. Za wysoko kaloryczne uważa się między innymi takie potrawy jak: masło (w tym olej roślinny), śmietana, majonez, margaryna, smalec, kiełbasy, wędliny, wędliny, tłuste mięso, tłuste ryby, podroby mięsne, skórka drobiowa, sery (ponad 30% tłuszczu), śmietana, tłusty twarożek, orzechy, nasiona. Te produkty maja silne działanie, które zwiększa zawartość cukru: cukier, miód, czekolada, suszone owoce, wyroby cukiernicze, dżemy, kwas chlebowy, soki owocowe i lemoniady (w tym „Cola”, „Fanta”, „Pepsi” itp.). W diecie dominować muszą produkty, które mają dużo wody oraz błonnika roślinnego. Stawia się również na chude mięso i ryby. Produkty mleczne powinny być niskotłuszczowe. Można także zjadać surowe albo gotowane warzywa bez ograniczeń z wyjątkiem ziemniaków. Trzeba także wybierać odpowiednie napoje unikając takich, które mają substancje słodzące i cukier. Nieodżywcze substancje słodzące obejmują aspartam, sacharynę, cyklaminian, stawiozyd (sukrazyd, aspartam, Surel, SusLux itp.). Obecnie wiele proponowanych nam słodyczy przeznaczonych dla diabetyków ma produkty, które mają stanowić substytut cukru. Nie podnoszą one poziomu cukru we krwi, ale od glukozy nie różnią się kaloriami. U osób z nadwagą nie powinno się ich wykorzystywać.