Wtorek, 16 lipca 2024

Dieta DASH – kluczem do zdrowia seniorów

30 listopada 2020

0

Pewnie wiele osób zastanawia się jaką wybrać dietę, która będzie mogła poprawiać stan zdrowia i zapewnić sobie długotrwale dobrą kondycję i będzie to łatwiejsze w zastosowaniu. Wybrać można również taką, która będzie mogła stosować cała rodzina, podzielić się przepisami z wnukami. Często niesłusznie uważa się, że nasze złe samopoczucie będzie efektem nieuniknionego starzenia się, jednocześnie może to być również skutek tego w jaki sposób się odżywiamy. Dlatego odpowiednie zestawienie diety będzie tutaj bardzo istotne.

Co potrzebuje organizm seniora?

Problemy zdrowotne mogą być związane z niedoborem składników ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu albo złych propozycji jeśli chodzi o dania. Między innymi pojawić się może spadek masy mięśniowe i to może być związane z konsekwencja niedoboru białek. Dodatkowo pojawia się podatność na złamania i można mówić o pogorszeniu odporności co będzie wynikiem niedoborów jeśli chodzi o witaminę D. Jeśli chodzi o braki wapnia to pojawić się mogą takie problemy jak osteoporoza, próchnica zębów, skurcze mięśni. W skutek nadmiernego spożycia tłuszczu może pojawić się zaburzenie rytmu serca, zmęczenie, skurcze, zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. W diecie seniora bardzo ważne będzie odpowiednie zestawienie makroskładników i mikroskładników witamin i minerałów.

W diecie codziennej seniora będzie trzeba między innymi uwzględnić takie kwestie jak warzywa, owoce, produkty zbożowe, niskotłuszczowe mleko oraz produkty mleczne. Do tego dochodzi tłuszcz pochodzenia roślinnego w postaci oleju i oliwy, orzechy, nasiona czy awokado. Jeśli chodzi o białko należy się decydować na ryby, jaja, chude mięso białe, nasiona roślin strączkowych, ograniczać lepiej mięso czerwone i wędliny.

Istotne będzie również to jak przygotowywane będą potrawy. Najlepsze metody to oczywiście gotowanie, duszenie, pieczenie. Najlepiej to wszystko będzie wykonywać bez dodawania tłuszczu, unikając smażenia. To co także będzie miało istotne znaczenie to redukcja ilości soli jaka będzie dodawana do potraw. Dlatego między innymi trzeba będzie także unika spożywania produktów przetworzonych. Zamiast soli postawić można na większe ilości ziół. Należy także pamiętać, że w przypadku osób starszych bardzo ważne będzie także odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego spożywanie 2 litrów płynów na dobę także będzie miało znaczenie.

Jeśli chodzi o seniorów taką atrakcyjną propozycją będzie dieta DASH, a więc dieta stosowana przy leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia tętniczego. Założenia takiej diety są proste do stosowania a potrzebne produkty łatwo będzie kupić.

Taka dieta oparta jest o składniki, które najmniej wymagają przetworzenia. W codziennym menu musi być dużo warzyw i owoców, jeśli chodzi o zboże to pełnoziarniste, a produkty nabiałowe powinny być niskotłuszczowe oraz dużo składników roślinnego pochodzenia również tłuszcze tego typu. Ważnym składnikiem są między innymi rośliny strączkowe, które stanowią udany zamiennik dla mięsa. Wprowadzenie ograniczeń jeśli chodzi o spożywanie mięsa oraz drobiu, słodyczy, napojów z cukrem i wysoko przetworzonych dań to będzie między innymi mniej dostarczonych do organizmu kwasów tłuszczowych a tym samym mniej tłuszczów trans, mnie soli, mniej cukru oraz mniej cholesterolu.

Tego typu dieta będzie powodować zmniejszenie glikemii i stężenia insuliny na czczo we krwi co może doprowadzić do tego, że pojawi się wrażliwość na insulinę. Taka dieta jest także polecana dla młodszych osób, ponieważ dzięki niej będzie można między innymi dłużej zachować dobrą kondycję i figurę.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz