Czwartek, 25 kwietnia 2024

Dieta a hashimoto. Poznaj pięć najważniejszych zasad

30 listopada 2020

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, w której bardzo istotne będzie przygotowanie odpowiedniej diety, która będzie miała wpływ na to jak przebiegać będzie leczenie. Składniki oraz zasady diety osoby, która choruje na tą chorobę maja odpowiadać za poprawę samopoczucia, wyciszać stan zapalny a także wpływać na skuteczniej prowadzoną terapię. Jakie są najważniejsze elementy takiej diet?

Nazwa choroby tak naprawdę nic nam nie mówi, a jest to choroba układu odpornościowego. W tego typu chorobach układ immunologiczny zaczyna atakować organizm, dlatego można tu mówić o autoagresji. W przypadku tej choroby atakowana jest tarczyca, co budzi stan zapalny. Konsekwencja jest dalej jej niedoczynność. Choroba częściej dotyka kobiet, co może być związane z wyższym poziomem estrogenów. Oprócz tego poza niedoczynnością pojawia się zmęczenie, senność przygnębienie. Choroba ma wpływ na zmiany metaboliczne i dlatego osoba chora zaczyna przybierać na wadze. Dlatego tak istotna będzie odpowiednia dieta.

Choroba, która będzie późno diagnozowana objawia się nadwagą, otyłością. Wiele kobiet zauważa swój problem ze zdrowiem dopiero w momencie, gdy widzie na wadze coraz więcej kilogramów. Obcinając kaloryczność posiłków nie będzie jednak można przesadzić, dlatego tutaj warto ułożyć dietę z lekarzem oraz dietetykiem. Spożywanie zbyt małej ilości kalorii tez ma niekorzystny wpływ na tarczycę i jeszcze może pogorszyć chorobę.

Hashimoto i plan posiłków

Podstawowa zasada jest taka, że należy jest regularnie. I to nawet nie dotyczy tylko tej choroby, ale ogólnego sposobu żywienia. Dzienne menu dzielimy na pięć posiłków, które spożywamy regularnie w odstępach czasowych. Regularność powinna stać się naszym nawykiem. Dzięki temu utrzymuje się tempo przemiany materii a to ma znaczenie przy chorobie Hashimoto.

Hashimoto i rola węglowodanów

Osoby, które maja ta chorobę muszą uważać na to co wprowadzają do swojej diety. Ostrożność w szczególności musi dotyczyć węglowodanów. Chorobie towarzyszą zaburzenia w zakresie homeostazy insuliny i glukozy, dlatego właśnie ważne będą produkty, które maja niski IG. Z diety usuwa się cukry proste, słodycze, produkty przetworzone. Jeśli chodzi o węglowodany należy stawiać na węglowodany złożone, które maja dużo błonnika. Istotne będzie również przyjmowanie odpowiednich materiałów i dlatego do diety trzeba wprowadzić takie posiłki, które będą dostarczać jod, seln, żelazo. Jod to jeden z najważniejszych mikroskładników, który będzie potrzebny do właściwej pracy tarczycy. Występuje w owocach morza, morskich wodorostach, krowim mleku i jego przetworach. W diecie musi by także żelazo, ponieważ niedobór będzie wpływał niekorzystnie na pracę tarczycy.

Trzeba pamiętać, że nie każda dieta jest zdrowa oraz bezpieczna. Przed rozpoczęciem diety należy skonsultować się z lekarzem nawet jak nie ma się problemów zdrowotnych. Nie kierujemy się modą, ale trzeba pamiętać, by żywić się w taki sposób, który będzie dla organizmu bezpieczny. Dlatego warto przemyśleć sobie jak sytuacja wygląda jeśli chodzi o zestawienie posiłków. Na pewno trzeba unikać wszelkich monodiet, które niewątpliwie będą miały może chwilowy wpływ na lepsze samo poczucie, ale w dłuższej perspektywie organizm na pewno na nich straci. Komponując dietę również tą w przypadku choroby Hashimoto trzeba będzie działać racjonalnie i faktycznie dobrze przemyśleć sobie to jakie działania będzie się podejmowało i po jakie produkt chce się sięgać, a jakich będzie trzeba na takiej diecie unikać.