Wtorek, 16 lipca 2024

Co dwa wieki meksykańskiego rzemiosła Talavera wnoszą do stołu

19 maja 2022

0

Po prostu przepiękna.

The New York Times opisuje ceramikę Talavera jako "najbardziej pożądany towar eksportowy Puebli". (Zainspirowała ona naszą nową linię Azulete, wyprodukowaną przez pueblańską firmę Uriarte Talavera

). Ten kultowy styl zastawy stołowej pojawił się w Meksyku po podboju imperium Azteków przez Hiszpanów.

Jest to rodzaj majoliki

(naczynia gliniane na bazie cyny) wytwarzanej w całym Meksyku, ale Talavera jest szczególnie widoczna w Puebla, gdzie rzemieślnicy i rękodzielnicy wykorzystują najlepsze lokalne gliny. Tradycyjna glazura Talavera ma barwę od białej do lekko żółtej. Dekoracje mają wyłącznie kolor kobaltowo-niebieski, niebieski, żółty, zielony, czarny, a czasami głęboko różowy. W autentycznej Talaverze nadal stosuje się te same XVI-wieczne metody, które stosowano w okresie kolonialnym.

Z radością przedstawiamy Azulete

, wybór klasycznych przedmiotów Uriarte Talavera z ich linii Regina. Uriarte jest najstarszą, nieprzerwanie działającą firmą w Meksyku, która opanowała ten styl w 1824 roku. Każdy wspaniały przedmiot jest ręcznie malowany, spełnia wymogi FDA i jest dwukrotnie wypalany w bardzo wysokiej temperaturze, co zapewnia trwałość i żywe kolory. Podgrzewacz do tortilli to podstawa dobrze zastawionego meksykańskiego stołu.

Jest to kolekcjonerska zastawa stołowa, na którą jest duży popyt na całym świecie. Kolekcję można znaleźć w Nowym Jorku w Metropolitan Museum of Art. W mieście Meksyk Niemiec Franz Mayer założył muzeum, w którym zgromadził swoją wspaniałą kolekcję - największą na świecie.

Historia

W 1824 roku pod egidą Dimasa Uriarte rozpoczęła działalność manufaktura Uriarte. Do końca XIX wieku pozostawała w rękach rodziny, a jej produkcja ograniczała się do talerzy, filiżanek i kafli.

W 1897 roku do Puebla przybył kataloński artysta Enrique Luis Ventosa. W tym czasie rzemiosło było na skraju zaniku, a warsztat Uriarte był jednym z pół tuzina w Puebli. Pod rządami Ventosy warsztat zaczął zwiększać produkcję.

Na początku lat 1900 Ventosa rozpoczął współpracę z Ysauro Uriarte Martinezem. Ventosa zajmował się dekoracją, a Uriarte tworzył naczynia. Zaczęli wprowadzać do motywów sztukę prekolumbijską, z domieszką secesji.

Na początku lat 20. XX wieku Uriarte był jednym z zaledwie czterech warsztatów, które przetrwały Rewolucję Meksykańską. Prowadzony przez rodzinę do początku lat 90. ubiegłego wieku, został następnie sprzedany grupie biznesmenów. Rzemiosło nadal jest najwyższej jakości: Na wykonanie jednego talerza potrzeba około sześciu tygodni.

Przydaje się potrójne naczynie na przyprawy.

Tradycja Talavera wciąż rozciąga swoje macki na świat zastawy stołowej. Nasza linia Maravilla czerpie z niej inspirację, ale wykorzystuje melaminę

do spożywania posiłków na świeżym powietrzu.

Zobacz linię Azulete już teraz!

MeksykańskaMeksykańska zastawa stołowaProduct Spotlighttablewaretalavera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz