Wtorek, 16 lipca 2024

Bûche de Noël z bezą i to jest impreza.

10 września 2022

0

Dzięki uprzejmości Rebecci Firth, The Cake Book

"A heap of fun to throw together" - tak utalentowana Rebecca Firth opisuje swój przepis na zimowy Bûche de Noël. Autorka uwielbianej książki The Cookie Book i bloga Displaced Housewife

, Rebecca pamięta, jak jej syn Gavin zgłosił się do niej z prośbą o upieczenie baliku Yule dla szkoły... całej szkoły. Ta konfekcja jest tym, co stworzyła, a zrobiła ich pół tuzina!

Podczas gdy Rebecca czeka na swoją nagrodę "Mamy Roku", my jesteśmy zachwyceni możliwością przedstawienia tego samego przepisu na Bûche de Noël, który pojawia się w jej nowej książce kuch

arskiej. Get it!

W cieście keksowym znajduje się holenderskie kakao, nadzienie kręci się z białą czekoladą, kruszonymi miętami i ekstraktem z mięty pieprzowej. Na całość nakłada się waniliową bezę, a po odwróceniu pod palnikiem kuchennym

całość staje się śnieżną krainą czarów. Nie sposób nie zachwycić się również cukrowymi gałązkami rozmarynu.

Brava, Rebecca. Oto przepis.

Czekoladowo-miętowe ciasto na Boże Narodzenie

Dzięki uprzejmości Rebecci Firth, The Cake Book

DLA CIASTA

5 dużych jaj, oddzielonych2/3
filiżanki (133 g) cukru granulowanego, podzielonego4
łyżki (57 g) niesolonego masła, roztopionego i ostudzonego2
łyżki (30 g) pełnego mleka, temperatura
pokojowa2 łyżeczki (8 g) pasty waniliowej lub prawdziwego ekstraktu waniliowego2/3filiżanki (
90 g) uniwersalnej mąki¼ fil
iżanki

(21 g) niesłodzonego holenderskiego kakao

w


proszku


,

przesianego3/4

łyżeczki


proszku do pieczenia½


łyżeczkisody oczyszczonej½ łyżeczki
soli morskiej
DLA NADZIENIA Z BIAŁEJ CZEKOLADY I MIĘTY PIEPRZOWEJ

8 łyżek stołowych (113 g) niesolonego masła, temperatura pokojowa, pokrojonego na 8 kawałków1½
filiżanki (180 g) cukru pudru, przesianego1 fil
iżanka (

170 g) dobrej jakości białej czekolady, roztopionej i ostudzonej2
łyżki stołowe (30 g) gęstej bitej śmietany, temperatura pokojowa1½ łyże


czki (6 g) ekstraktu z mięty pieprzowej¼
łyżeczki soli morskiej1/3 fil
iżanki (

53 g) cukierków z mięty pieprzowej, drobno

pokruszonych

NA BEZĘ

3 duże białka3/4
filiżanki (150 g) cukru granulowanego2
łyżki (42 g) lekkiego syropu kukurydzianego¼

łyżeczki


śmietanki


do herbaty ¼ łyżeczkisoli morskiej½ łyżeczki
pasty waniliowej lub prawdziwego ekstraktu wan
iliowego

DO DEKORACJI

Świeże gałązki
rozmarynuCukier
puderKakao

w


proszkuZłota/srebrna posypka


Na ciasto:

Rozgrzej piekarnik do 350ºF (177ºC). Nasmaruj blachę do pieczenia o wymiarach 16 x 11 cali (41 x 28 cm) i wyłóż ją warstwą papieru pergaminowego. Nasmarować również papier pergaminowy. Wytnij drugi kawałek pergaminu o tym samym rozmiarze i odłóż na bok.

W misce elektrycznego miksera wyposażonego w przystawkę do ubijania, dodaj żółtka (białka odłóż na następny krok), 1/3 szklanki (67 g) cukru, roztopione masło, mleko i wanilię i ubijaj na średnim poziomie, aż będzie lekkie i gładkie, około 3 minut. Przełóż do dużej miski i odstaw na bok. Dokładnie wyczyść i osusz trzepaczkę i miskę do mieszania.

W misce elektrycznego miksera wyposażonego w przystawkę do ubijania, dodaj białka i ubijaj na średnim poziomie przez 1 do 2 minut lub do momentu, gdy będą spienione i nieprzejrzyste. Z mikserem na niskim poziomie, powoli dodawaj 1/3 szklanki (67 g) cukru w ciągu 1 minuty. Zwiększyć obroty miksera do maksimum i ubijać jeszcze przez około 1 minutę lub do momentu uzyskania średniej piany; nie przesadzać z mieszaniem.

W małej misce, ubij razem mąkę, kakao w proszku, proszek do pieczenia, sodę i sól. Dodaj do masy żółtkowej i dobrze wymieszaj. Dodaj białka w trzech partiach, uważając, aby ich nie spłaszczyć, ale też aby nie było ukrytych grudek bezowych. Rozprowadź masę w równej warstwie, o grubości 1⁄4 do 1⁄2 cala (6 mm do 1,3 cm), w kształcie prostokąta (nie musi być idealny) na przygotowanej blasze. Piec w centralnej części piekarnika przez 12 do 14 minut.

Dodatkowy kawałek papieru pergaminowego posyp równomiernie kakao w proszku. Jak tylko ciasto wyjdzie z piekarnika, przerzuć je na pokryty kakao papier pergaminowy. Odklejamy starszą warstwę pergaminu z tylnej strony ciasta. Ostrożnie zwiń ciasto w rulon i pozostaw do ostygnięcia.

Do wypełnienia White Chocolate-Peppermint Buttercream:

W misce elektrycznego miksera wyposażonego w łopatkę, dodaj masło i cukier i wymieszaj na średnim poziomie, aż do uzyskania gładkiej masy i całkowitego połączenia. Z mikserem na niskim poziomie, wlej strumieniem schłodzoną białą czekoladę. Dodaj gęstą śmietanę, ekstrakt z mięty pieprzowej oraz sól i mieszaj na średnim poziomie przez 1 minutę. Wyjąć miskę z miksera i dodać pokruszone cukierki miętowe.

Na bezę:

Dodaj białka, cukier i syrop kukurydziany do czystej miski elektrycznego miksera i umieść ją w rondlu z gotującą się wodą na średnim ogniu. Nie pozwól, aby spód miski dotykał wody. Ubijaj, aż mieszanina będzie nieprzejrzysta i spieniona, cukier się rozpuści (rozetrzyj trochę między dwoma palcami; jeśli będzie ziarnisty, kontynuuj ubijanie) i będzie ciepła w dotyku. Zdejmij miskę z ognia, przenieś ją do miksera wyposażonego w przystawkę do ubijania i dodaj śmietanę i sól. Mieszaj na średnio-wysokiej prędkości, aż ciasto będzie sztywne i błyszczące i chłodne w dotyku, 3 do 5 minut. Dodaj wanilię i mieszaj jeszcze przez 20 sekund.

Do złożenia:

Delikatnie rozwinąć ciasto i równą warstwą posmarować je białym kremem czekoladowo-miętowym. Ostrożnie zwinąć ciasto z powrotem, odrzucając papier pergaminowy. Połóż rulon ciasta szwem do dołu na płaskim talerzu do serwowania. Odetnij końce, aby odsłonić ładny, czysty wir ciasta i kremu maślanego. Przy pomocy szpatułki pokryć bezą zewnętrzną część ciasta. Wykonaj długie pociągnięcia wzdłuż tortu, aby nadać mu fakturę i wygląd kłody, a na końcach zrób okrągły wzór. Użyj palnika, wykonując okrężne ruchy, aby uzyskać ładne ślady spalenia "kłody". Na 10 do 12 porcji.

Do dekoracji:

Na wierzchu umieść kilka gałązek rozmarynu (możesz posypać cukrem pudrem, aby uzyskać efekt śniegu). Możesz również posypać bezę kakao, aby podkreślić klimat bali, dodać posypkę, cokolwiek, co sprawi Ci przyjemność! Podawaj natychmiast.

Przedrukowano za zgodą z książki The Cake Book autorstwa Rebecci Firth, Page Street Publishing, Co. 2021. Photo credit: Rebecca Firth

Jesteś jeszcze głodny? Kup książkę!

pieczeniebuche de noelBûche de NoëlCiasto przepisyCzekoladaCzekoladowe deseryCzekoladowe ciasto miętowechristmasdessert przepisMięta pieprzowarecipe

Komentarze (0)

Zostaw komentarz